+420 774 236 420
Po - Pá 8.00 - 17.00
Košík
0 Kč

Jak správně vybrat alu kola nebo plechové disky

Zpět na další články


Nejste si jistí, zda objednáváte správná alu kola nebo plechové disky na svůj vůz ? V takovém případě si přečtěte náš článek, kde jsme pro Vás připravili souhrn nejdůležitějších informací, se kterými si budete již vědět jistě rady :-)

Jak správně vybrat alu kola nebo plechové disky

Výběr alu kol nebo plechový disků pro Váš vůz se může jevit jako relativně složitá záležitost, nicméně po pročtení následujících řádek byste si měli bez problémů poradit.

Stejně jako při výběru pneumatik, velmi doporučujeme, vzít si k ruce velký technický průkaz k Vašemu vozu.

Rozměry alu kol

Rozměry alu kol či plechových disků jsou obvykle uváděny v následujícím formátu:

6,5x16 5x112 ET 30 (místo toho zde bude obrázek)

6,5 - první číslo udává šířku disku v palcích

16 - druhé číslo průměr ráfku, rovněž v palcích

5 – toto číslo označuje počet děr v kole, pomocí kterých ať šrouby či maticemi je kolo připevněno ke kotouči (obyklý počet děr je 5 nebo 4, můžete se ale setkat i jiným údajem)

112dalším číslem je rozteč děr (jedná se o průměr pomyslné kružnice jednotlivých středových otvorů)

ET30a poslední parametr značí tzv. zális. Ten udává vzdálenost od osy kola k jeho dosedací ploše v milimetrech, což Vám zřejmě moc nenapoví, proto se častěji používá vysvětlení že čím vyšší ET, tím více máte „utopená“ kola pod blatníkem a naopak. Některá tuningová alu kola, nebo offroadové speciály se dodávají dokonce se zápornou hodnotou ET, tj. „lezou Vám ven z auta“

Lze mít na autě alu kola nebo plechové disky s jinými parametry než máte uvedené v technickém průkazu ?

Ideální variantou samozřejmě je, pokud dodržíte zcela přesně parametry, které máte uvedené ve velkém technickém průkazu. Na první stránce máte obvykle rozměr, na kterém auto vyjelo z výroby (v tomto případě to byli sedmnáctipalcové disky)

obrázek 1 z textu

Další schválené možnosti výrobcem, resp. Importérem naleznete v dalších záznamech. Tj. Pokud na první stránce máte uvedenou pouze 16ti palcovou variantu a chcete disky R18, tak pokud takovou variantu máte uvedenou v technickém průkazu v dalších záznamech, tak to není problém

obrázek 2 z textu

A co tedy dělat v případě, že jste si vyhlédli kola, která se liší od zápisu ve Vašem VTP ? Pokud taková kola nabízí etablovaná značka jako například Dezent nebo AEZ pro Váš vůz (doporučujeme před koupí ověřit v konfigurátoru, nebo u prodejce) pak byste měli nechat tyto parametry dopsat do VTP. (málokdo to dělá, ale správně by se tak mělo učinit, je tam nutná návštěva STK, kde vám technik typu "K" potvrdí montáž alu kol v souladu s typovým listem a následně Vám je na dopravním inspektorátu dopíší do VTP) Pokud dodavatel k vybraným kolům typový list a tím pádem možnost dopsání do VTP nenabízí, tak doporučujeme vybrat si jiný typ, neboť rozhodně s takovými koly neprojdete na technické kontrole a může mít problém i s pojistným plněním při případné nehodě.

Závěr

Pokud budete postupovat podle výše sepsaných pokynů, jistě si vyberete správná kola na Váš vůz, nicméně pokud si nechcete s výše uvedeným lámat hlavu, je ideální se obrátit na svého prodejce, mít sebou ideálně kopii velkého technického průkazu a vyhnete se případným nepříjemnostem, které může nesprávný výběr přinést.Načítám dialog...